کاربر گرامی !؛ لطفا به منظور بهره گیری از کلیه قابلیت های وبلاگ از مرورگر گوگل کروم یا موزیلا فایرفاکس استفاده نمائید

امور کتابخانه های عمومی استان همدان

این وبلاگ به منظور اطلاع رسانی سریع و دقیق به تمامی رؤسای محترم ادارات، مسئولین و کتابداران محترم کتابخانه ها در رابطه با فعالیتهای مربوط به کتابخانه ایجاد شده است.

امور کتابخانه های عمومی استان همدان

این وبلاگ به منظور اطلاع رسانی سریع و دقیق به تمامی رؤسای محترم ادارات، مسئولین و کتابداران محترم کتابخانه ها در رابطه با فعالیتهای مربوط به کتابخانه ایجاد شده است.

۷ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۶ ثبت شده است

۲۱
ارديبهشت

  • کارشناسان امور کتابخانه ها
۲۱
ارديبهشت

آقای من : تو در نهایتی خواهی آمد که حد تابع دنیا نیست.

تو در کنجی از جغرافیای زمین طلوع خواهی کرد که جواب نهایی تمام معادلات زمین است.


آقای من : بیا که اوضاع معکوس شده است.

منحنی ارزشها نزولی اکید است. نمودار حرکت ما انسانها پر از اکسترمم شده است.
سرور من : روز هفتم هفته که دلم مشتق شده است.

اشتیاق دیدار تو را با دعای ندبه در هم می آمیزم و با تو به زمزمه می نشینم.

زمزمه ای که واحدهای آن کم است ولی تو آن را می شنوی.
آقا جان: تمام سوالات ذهنم را به صورت دستگاه های چند معادله و چند مجهولی در آورده ام

و برای جوابهای آن راهی جز مبهم بودن نیافته ام.

هر چه به مشتاقان و منتظران تو می نگرم در معادله زندگی هیچ کدام در دنیای حقیقی ریشه ای ندارند مگر در دنیای مختلط فریب و دروغ.

سرور خوبم: با خود عهدمی بندم ،مهر و محبت تو را با نوشتن نام زیبایت بر مقدمه تمام ترسیم شده تدریسم تقسیم کنم

و هزار بار بر این سطر نام تو را در ذکر تمام خوبیهایت ضرب کنم و با دل منتظرم جمع ببندم.

 
مولای من: سری به سریها و دنباله های منتظرانت بزنیم که سیگمای تمام آنها به ٣١٣ تن می رسد ،

چه فاجعه ای است این دنیا ،مگر اوضاع قرینه شود یا محور زندگیها انتقال یابد تا زمینه آمدنت در مختصات دنیا فراهم شود.

زمانی که با خود می اندیشم که کدام رابطه و ضابطه باعث خواهد شد بین من و شما زوج مرتب شکل گیرد دیدم و درک کردم

که به راستی شرط برقراری این است که اگر مولفه ی اول یکرنگ و صمیمی بود مولفه دوم هم یکرنگ و صمیمی باشد.

اینجا وقتی دلم می گیرد انتظار تو را مدلسازی می کنم.

تمام ابعاد ایمانم را در حکم ذره می بینم و آنچه به من آرامش می دهد این است که به هندسه عبادت روی آورم

و در مستطیل سجاده سر بر دایره مهر تو گذارم و از خدای تو مهرت را طلب کنم.
باور کن در کلاس درسم بارها گفته ام ،دانش آموز عزیز در فضای نمونه ی زندگی انسانها پیشامدی بنویسید

که تعداد منتظران شما رقم بزند .به امید آنکه در بررسی احتمال ظهورت عددی نزدیک به یک ببینم.

بارها گفته ام همنهشتی انسان و ایمان وقتی برقرار است که ایمان بین تمام انسانها برقرارباشد و باقیمانده ربا و کذب نیاورد.
 

 
اما میدانم و خوب میدانم،

تو روزی خواهی آمد که تصاعد خوبیها برقرار باشد،

 
که ارتفاع عدالت بر قاعده دنیا قابل ترسیم باشد،
 
که مساحت دنیا فضای پیوسته خوبیها باشد،

 
که از جمکران تا وادی سهله خط مستقیم عشق باشد،

 
که انتظار و اشتیاق تنها مجهول مساله انسانها باشد.

 
*به امید طلوع آقا در بیکران دنیا*

 
  • کارشناسان امور کتابخانه ها
۱۷
ارديبهشت

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان همدان، 18 اردیبهشت‌ماه مصادف با روز ولادت با سعادت حضرت علی اکبر علیه السلام، ثبت نام جوانان 15 تا 29 سال در تمامی کتابخانه‌های عمومی استان بصورت رایگان  صورت می پذیرد.


  • کارشناسان امور کتابخانه ها
۱۳
ارديبهشت


به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، همایش ملی «مهارت‌های ارتباطی برای کتابداران کتابخانه‌های عمومی» توسط اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان اصفهان، با هدف ارتقاء دانش و در میان گذاشتن تجربه‌ها و دانش کتابداران، مدیران کتابخانه‌ها، دانش‌پژوهان کتابداری و متخصصان ارتباطات انسانی در حوزه مهارت‌های ارتباطی روز هشتم و نهم آذرماه در در مرکز همایش‌های علمی دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان برگزار می‌شود.

این همایش با هدف ارتقای توانایی‌های کتابداران در برقرار کردن ارتباط موفق با مراجعان، همکاران و مدیران خود برگزار می‌شود و «مهارت‌های ارتباط با کاربران»، «روابط انسانی درون‌سازمانی»، «ارتباطات برون‌سازمانی»، «نقش آموزش در ارتقای مهارت‌های ارتباطی» و «جنبه‌های معنوی و اخلاق اسلامی در بهبود روابط انسانی در کتابخانه های عمومی» سرفصل‌ها و محورهای اصلی آن خواهند بود.

تمامی پژوهشگران، کتابداران و علاقه‌مندان به حضور در این همایش می‌توانند چکیده مقالات‌شان را تا روز 25 خرداد به دبیرخانه همایش ارسال کنند. همچنین مهلت مقرر شده برای ارسال اصل مقالات نیز روز 25 شهریور و زمان ثبت‌نام در این همایش نیز روز بیستم آبان‌ماه سال جاری است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از محورهای همایش و کارگاه‌های آموزشی آن به به نشانی comskills-esf.ir مراجعه کنند.

گفتنی است دبیرخانه همایش ملی «مهارت‌های ارتباطی برای کتابداران کتابخانه‌های عمومی» واقع در اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان اصفهان به نشانی خیابان چهارباغ خواجو، مقابل صدا و سیما مرکز اصفهان، آماده پاسخگویی در خصوص این همایش است.

  • کارشناسان امور کتابخانه ها
۱۱
ارديبهشت

  • کارشناسان امور کتابخانه ها
۰۹
ارديبهشت

  • کارشناسان امور کتابخانه ها
۰۷
ارديبهشت


دیده شدن فعالیت‌ها و تلاش‌های هر کتابدار شیرین‌ترین اتفاق کاری می‌تواند محسوب شود اما در کنار این راه یافتن به بیست نامزد نهایی انتخاب پایتخت کتاب ایران نیز حلاوت خاص خود را در سالی که سپری شد برای کتابخانه ما به ارمغان آورد

شهر دَمَق در یکی از شمالی‌ترین بخش‌های استان همدان و در شهرستان رزن قرار گرفته است. نام این شهر از واژه «دَمِه» در زبان آذری که به معنای طوفان شدید همراه با برف است گرفته شده و همانطور که از این معنی متبادر می‌شود دمق را باید شهری کوچک و تقریباً سردسیر محسوب کرد. شاید دمق کوچک و جمعیت آن کم باشد اما از حیث فرهنگی مردمی فعال و اهل مطالعه دارد که در نوع خود جالب‌توجه است؛ مراجعین مختلفی که از این شهر و البته روستاهای اطراف در طول ایام هفته از کتابخانه عمومی شهید مفتح استفاده می‌کنند.

یکی از ویژگی‌های کتابدار بودن در چنین کتابخانه‌ای طبیعتاً آشنایی کامل با اعضاء و برقراری تعامل با مدارس و سایر ادارات شهر است. به همین خاطر است که کودکان و اهالی روستاهای مجاور بیشترین مراجعین به این کتابخانه را تشکیل می‌دهند. کوچک بودن محیط شهری و آشنایی با اعضاء وقتی با برقراری و ایجاد ارتباط خوب و موثر با آنها و همچنین دلسوزی‌ها و راهنمایی‌های کتابدارانه ترکیب شود باعث می‌شود اتمسفری کاملاً اختصاصی و ویژه در چنین کتابخانه‌هایی شکل بگیرد.

بیشتر ما تصویر آشنایی که در آن کودکی مشغول صحبت در مورد شغل مورد علاقه‌اش در آینده‌‌ است را دیده‌ایم. معلم، دکتر، مهندس، خلبان و ... از طرفی همانطور که گفتم کودکان مهم‌ترین و بیشترین گروه سنی هستند که میزبان آنها در کتابخانه هستیم. میهمانان با استعداد و اهل کتاب ما آنقدر با کتابخانه انس گرفته‌اند که در میانشان علاقه‌مندان بسیاری را می‌توانیم ببینیم که از کتابداری به عنوان شغلی که در آینده دوست دارند به آن دست پیدا کنند نام می‌برند. فقط یک کتابدار می‌تواند لذتی تکرار نشدنی را تجربه کند وقتی کودک عضو کتابخانه‌اش می‌گوید: «وقتی بزرگ بِشم می‌خوام کتابدار بِشم». یکی از کارهایی که در مقابل این میلِ فرهنگی اعضاء در سال 95 انجام دادیم اختصاص میزی به عنوان «میز کتابدار کودک» بوده است. میزی که علاقه‌مندان کوچک کتابخانه در کنار آشنایی بیشتر با این حرفه گاه گاهی در قامت همکارانی کوچک اما با قلب‌هایی بزرگ حتی ما را در بسیاری از کارها یاری می‌رسانند.

دیده شدن فعالیت‌ها و تلاش‌های هر کتابدار شیرین‌ترین اتفاق کاری می‌تواند محسوب شود که نگارنده و مسئول کتابخانه عمومی شهید مفتح در سال 1395 افتخارش را پیدا کردیم اما در کنار این نمی‌توان از حسی خوشایند که به نوعی برآیند و تکمیل کننده این موفقیت بوده نامی نبرد. راه یافتن به بیست نامزد نهایی انتخاب پایتخت کتاب ایران نیز حلاوت خاص خود را در سالی که سپری شد برای ما به ارمغان آورد. برخی از روزها که در گوشه‌ای از کتابخانه اعضاء و اشتیاقشان را می‌بینم از اینکه فضای کتابخانه و فعالیت اعضاء و حضور آنها در برنامه‌های فرهنگی همچون: نشست‌های کتاب‌خوان، طرح کتاب‌خوان ماه و ... نسبت به سالهای گذشته روند روبه رشدی داشته بسیار خرسند می‌شوم.  همه اینها به منِ کتابدار افزایش اشتیاق و دانسته‌های مرتبط با کتاب و کتابداری می‌بخشد.

یکی از همین برنامه‌های شیرین و انرژی بخش به برپایی جشن عید غدیرخم و اجرای طرحی به نام «مقر کتاب» در کتابخانه باز می‌گردد. بیان فواید و محاسن مطالعه و کتابخوانی توسط یکی از طلاب حوزه علمیه برای جمعی از بانوان باعث خلق چنان علاقه و اشتیاقی در آنها شد که وقتی در روزهای بعد با آمدن آنها و به امانت گرفتن کتاب استمرار یافت، بی‌نظیرترین لذت‌ها برایم در کتابخانه ساخت.

برای یک کتابدار نباید ضرب‌المثل کوزه‌گر از کوزه شکسته آب می‌خورد عینیت پیدا کند. کتاب همیشه باید با ما همراه باشد. با این وجود گاهی فعالیت‌های کتابخانه آنقدر زیاد می‌شود که یافتن مجالی کوچک برای مطالعه‌ نایاب می‌شود. در همین فرصت‌های نایاب اما لذت کتابخوانی را نباید از دست داد. یکی از بهترین عناوینی که من با اقبال فراوان در همین اوقات نادر بدست آوردم خواندن کتاب «رویای نیمه شب»  نوشته سالار مظفری بود. این داستان عاشقانه و دویست و اندی صفحه‌ای با درونمایه‌ای مذهبی سرگذشت دلدادگی پسری سنی به دختری شیعه را روایت می‌کند. من مطمئن هستم که در صورت انتخاب این کتاب و مطالعه‌اش، از تجربه خواندن آن پشیمان نشوید.

شبنم حق‌بین

کتابدار کتابخانه عمومی شهید مفتح دَمَق رزن استان همدان

  • کارشناسان امور کتابخانه ها