کاربر گرامی !؛ لطفا به منظور بهره گیری از کلیه قابلیت های وبلاگ از مرورگر گوگل کروم یا موزیلا فایرفاکس استفاده نمائید

امور کتابخانه های عمومی استان همدان

این وبلاگ به منظور اطلاع رسانی سریع و دقیق به تمامی رؤسای محترم ادارات، مسئولین و کتابداران محترم کتابخانه ها در رابطه با فعالیتهای مربوط به کتابخانه ایجاد شده است.

امور کتابخانه های عمومی استان همدان

این وبلاگ به منظور اطلاع رسانی سریع و دقیق به تمامی رؤسای محترم ادارات، مسئولین و کتابداران محترم کتابخانه ها در رابطه با فعالیتهای مربوط به کتابخانه ایجاد شده است.

۲۳ مطلب در آبان ۱۳۹۴ ثبت شده است

۲۶
آبان


به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، دکتر عاطفه زارعی با اشاره به بزرگداشت "کتاب، کتابخوانی و کتابدار" اظهار کرد: علامه طباطبایی به عنوان مفسر بزرگ مذهب تشیع توانست گام‌های مؤثری در زنده‌کردن فلسفه در دوران صفویه بردارد. وی در ادامه خاطرنشان کزد: ایستگاه‌ های مطالعه در راستای توسعه منابع مطالعاتی و بر اساس منویات مقام معظم رهبری و با تأکید بر در دسترس بودن منابع مطالعاتی برپا شدند و سعی شد تا ساختارهای فرهنگی در این حوزه نیز تقویت شوند.

دکتر زارعی از ایجاد 22 ایستگاه مطالعاتی ثابت در مراکزی که مردم زمان زیادی را برای انتظار صرف می‌کنند در سطح استان خبر داد و گفت: امروز سومین ایستگاه مطالعه سیار در کشور در همدان با مشارکت شهرداری و سازمان اتوبوسرانی افتتاح شد. وی در ادامه تهیه نقشه‌های پراکندگی جغرافیایی کتابخانه‌های عمومی سطح شهر را اقدام دیگری از سوی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان برشمرد و گفت: برپایه تحقیقات انجام شده، در بعضی از مناطق استان فاقد کتابخانه هستیم که در همین خصوص تصمیم گرفتیم ایستگاه‌های مطالعه سیار به صورت فعال بخش‌های خالی از کتابخانه را پوشش گسترده دهد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان بیان اینکه آموزش شهروندی در حوزه افزایش مطالعه نیازمند ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی است، عنوان کرد: بالابردن سواد مردم و افزایش مطالعه در بحث تفکرات از جمله اقدامات مؤثر در حوزه آموزش شهروندی است. وی افزود: اگر با کتاب زندگی کنیم در برابر بسیاری از آسیب‌های اجتماعی در امان بوده و این مشکلات اجتماعی با افزایش مطالعه از بین می‌روند.

دکتر زارعی به گردش درآمدن کتاب در جامعه را یکی از ملزومات زندگی امروز دانست و گفت: اگر مطالعه را وارد زندگی کنیم می‌توانیم از تجربیات بزرگان تاریخ در زندگی استفاده کنیم.


  • کارشناسان امور کتابخانه ها
۲۵
آبان

به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، آیین تکریم مقام کتابداران و ترویج فرهنگ کتابخوانی صبح یکشنبه بیست و چهارم آبان همزمان با روز «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» و بزرگداشت آیت‌الله طباطبایی(ره) مفسر گرانقدر با حضور آیت‌الله محمد محمدی‌گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، دکتر محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس هیات امنای کتابخانه‌های عمومی کشور، دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سیدرضا صالحی‌امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، محمدرضا مجیدی رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، معاونین، مشاورین و مدیران‌کل نهاد و جمعی از کتابداران سراسر کشور در تالار وحدت تهران برگزار شد.

لازم به ذکر است در این مراسم محمد اله‌یاری فومنی معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد نیز سخنانی فعالیت‌های نهاد را تبیین کرد. همچنین در این مراسم از پدر محسن حسنی کارگر، قاری جانباخته حادثه تلخ منا، دختر ارشد مرحوم علامه طباطبایی و کتابدارن نمونه سراسر کشور تقدیر به عمل آمد

  • کارشناسان امور کتابخانه ها
۲۳
آبان

  • کارشناسان امور کتابخانه ها
۲۳
آبان


به گزارش ستاد خبری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، چهارشنبه (20 آبان) جلسه‌ای با حضور محمد اله‌یاری؛ معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، علی رمضانی؛ مدیرکل منابع نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و هیات مدیره انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان برگزار شد. در این جلسه مقرر شد این انجمن، بیش از ۱۱۰ هزار جلد کتاب کودک و نوجوان در اختیار نهاد قرار دهد تا این کتاب‌ها به کتابخانه‌های روستایی سراسر کشور اهدا شود.

 بر اساس این تفاهم‌نامه، هزینه‌های مربوط به بسته‌بندی، ارسال، فهرست‌نویسی و معرفی بر عهده‌ نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است. همچنین بر اساس این تفاهم‌نامه، همایشی در هفته پژوهش برای بررسی «مسائل حوزه کودک و نوجوان در کتابخانه‌های عمومی» برگزار می‌شود. در این همایش کار‌شناسان به بررسی مسائل نشر و تصویرگری کتاب کودک و نوجوان می‌پردازند

.در این همایش که آذر ماه امسال برگزار می‌شود، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از ناشران کودک و نوجوان و هیئت مدیره این ناشران که به کتابخانه‌های روستایی، کتاب اهدا کرده‌اند، تقدیر به عمل می‌آورد. براساس این تفاهم‌نامه، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در موضوع برگزاری جشنواره انتخاب کتاب‌های بر‌تر حوزه کودک و نوجوان با انجمن ناشران کتاب کودک و نوجوان مشارکت خواهد داشت.

 گفتنی است ارزش ریالی ۱۱۰ هزار جلد کتاب اهدایی به کتابخانه‌های روستایی، دست کم ۵ میلیارد ریال است.

  • کارشناسان امور کتابخانه ها
۲۳
آبان

به گزارش ستاد خبری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، محمد اله‌یاری، معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اعلام این خبر گفت: «سال گذشته اولین جشنواره خاطره‌نویسی کتابداران توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار شد»

 وی با اشاره به اینکه کتابداران سراسر کشور خاطرات خود را در ارتباط با کتاب، کتابخوانی، کتابخانه‌، همکاران خود و مخاطبان به جشنواره ارسال کردند گفت: «خاطرات بر‌تر پس از داوری در مراسم سالروز تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در سال گذشته معرفی و به برگزیدگان جوایزی اهدا شد» . معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد افزود: «در حال حاضر خاطرات برگزیده کتابداران در کتابی به نام «روایت آشنا» جمع‌آوری و توسط انتشارات امیرکبیر منتشر شده است»

 اله‌یاری در پایان گفت: «کتاب خاطرات کتابداران روز یکشنبه (24 آبان) در مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار رونمایی می‌شود و همزمان برای کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور ارسال خواهد شد»

لازم به ذکر است جشنواره خاطره نویسی کتابداران به صورت دوسالانه برگزار می‌شود و دومین دوره آن سال ۱۳۹۵ برگزار خواهد شد.

  • کارشناسان امور کتابخانه ها
۲۳
آبان

به گزارش ستاد خبری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، یکشنبه ۲۴ آبان مقارن با سالروز رحلت علامه سیدمحمد‌حسین طباطبایی(ره)، مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در تالار وحدت برگزار می‌شود.

این برنامه با حضور محمدباقر نوبخت؛ معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ایران، علی جنتی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رضا صالحی‌امیری؛ رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، علیرضا مختارپور؛ دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مدیران و معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، جمعی از ناشران کشور، هیئت مدیره‌ تشکل‌های صنفی نشر و بیش از ۶۵۰ نفر از کتابداران کتابخانه‌های عمومی نقاط مختلف کشور برگزار می‌شود.

مراسم تکریم و تجلیل کتابداران کتابخانه‌های سراسر کشور و رونمایی از برخی محصولات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در حوزه ترویج کتابخوانی از جمله برنامه‌های روز بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار است. در این مراسم همچنین از خانواده حسنی کارگر، قاری جانباخته حادثه منا، تجلیل به عمل می‌آید.

لازم به ذکر است این برنامه ساعت 9:30 در تالار وحدت برگزار می‌شود.

  • کارشناسان امور کتابخانه ها
۲۲
آبان

قابل توجه کتابداران محترم کتابخانه های عمومی استان


اقدامات  شاخص صورت گرفته در بیست و سومین دوره هفته کتابِ کتابخانه خود را به آدرس   hamedan_lib@ yahoo.comارسال نمایید تا جهت مشاهده و استفاده دیگر همکاران در این وبلاگ بارگذاری شود .


 جهت مشاهده اقدامات کتابخانه های عمومی استان کلیک نمایید

  • کارشناسان امور کتابخانه ها
۲۱
آبان

کتابخانه نمونه کشوری : کتابخانه عمومی شهید باهنر شهرستان بهار

کتابداران: معصومه فزونی ، رضا رحمانی


کتابدار نمونه کشوری (کتابخانه مرکزی استان ) : منصوره حسینی شعار

مسئول نمونه کشوری (کتابخانه روستایی قدس، شهرستان کبودرآهنگ) : علی نعیمی

          

کتابدار نمونه کشوری (کتابخانه مشارکتی شهید مفتح ) : محمدرضا عزیزی کتابخوان برتر کشوری( عضو کتابخانه شهید باهنر): مریم عباسی

  • کارشناسان امور کتابخانه ها
۲۱
آبان

عناوین روزهای  بیست و سومین دوره هفته کتاب


 24 آبان روز نخست هفته کتاب است که با عنوان «کتاب و خانواده» نام‌گذاری شده و شعار آن «کتاب چراغ امید خانواده» است. همایشی در این روز در تالار وحدت در ساعت 9:30صبح برگزار می‌شود که متصدی برگزاری آن نهاد کتابخانه‌های عمومی است. همچنین مراسم رونمایی از وبسایت شابک از ساعت 11 الی 13 در سرای اهل قلم مؤسسه خانه کتاب برگزار می‌شود.

 25 آبان‌ماه با عنوان «کتاب و دانشگاه» نام‌گذاری شده و شعار آن «کتاب، بنیان دانش» است. جشنواره کتاب سال دانشجویی در این روز برگزار می‌شود که از ساعت 12 در پژوهشکده هنر برقرا خواهد بود. همچنین نمایشگاه کتاب دانشگاهی نیز در این روز افتتاح می‌شود. همایش کتاب و سینما از ساعت 17 الی 23 در سینما4سو برگزار می‌شود.

 26 آبان‌ماه با عنوان «کتاب و رسانه» نام‌گذاری شده و شعار آن «کتاب رسانه‌ای کهن» است. همایش تقدیر از گروه‌های برگزیده در حوزه ترویج کتاب‌خوانی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از ساعت 10 الی 12 در این روز برگزار می‌شود. همچنین جشنواره کتاب و رسانه از سعت 15 الی 17 در فرهنگسرای شفق برگزار می‌شود. همایش ملی کتاب و نشر در کتابخانه ملی و دیدار اهالی نشر با وزیر کار برای رفع مشکلات حوزه نشر از جمله برنامه‌های این روز خواهد بود.

 27 آبان‌ماه با عنوان «کتاب و میراث» نام‌گذاری شده و شعار آن «کتاب میراثی ماندگار» است. در این روز آئین یک میلیون کتاب برگزار می‌شود.همچنین امضای تفاهم‌نامه سازمان حفاظت محیط زیست و معاونت فرهنگی در سرای اهل قلم از جمله برنامه‌های این روز است.

 28 آبان‌ماه با عنوان «کتاب و کودک» نام‌گذاری شده و شعار آن «کودک، کتاب، آینده‌ای روشن» است. بیش از 100 نویسنده در شهرهای مختلف به مدارس فرستاده می‌شود تا دانش آموزان را با فضای نشر و کتاب بیشتر آشنا کنند.

 29 آبان با عنوان «کتاب تکنولوژی» نام‌گذاری شده است که جشنواره کتاب مجازی در این روز برگزار می‌شود.

 30 آبان‌ماه نیز با عنوان «کتاب و هنر» نام‌گذاری شده و شعار آن «کتاب تعالی هنرمندانه روح» است اختتامیه هنر طراحی کتاب در فرهنگسرای هنر از جمله برنامه‌های این روز است.

  • کارشناسان امور کتابخانه ها
۲۰
آبان

  • کارشناسان امور کتابخانه ها